header
متن مورد نظر

آموزش پخت شیرینی رول دارچینی نوروز 95

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

شیرینی رول دارچینی

در این مطلب قرار است طرز تهیه نوعی شیرینی رول شده که پیچیدگی خاصی در رول کردنش وجود دارد را به شما آموزش دهیم. در لابه لای این خمیر از کرم پاتیسیر و دارچین استفاده شده است.

مواد لازم:

آرد: 700 گرم
پودر خمیرترش: 10 گرم
شکر: 60 گرم
نمک: یک دوم قاشق چایخوری
تخم‌مرغ: 3 عدد
آب: 125 میلی‌لیتر
شیر: 125 میلی‌لیتر
مارگارین مخصوص کروآسان(کره آریستوکروآسان): 350 گرم
بهبوددهنده: 4 گرم
دارچین: مقداری برای تزیین

مواد میانی:

کرم پاتی‌سیر: 300 گرم
پودر دارچین: دو قاشق مرباخوری

روش تهیه:

1. برای زرینه کردن سطح نان‌ها از یک تخم‌مرغ کامل استفاده می‌کنیم.

2. ابتدا پودر خمیرترش، شیر، تخم‌مرغ‌ها، نمک و شکر را داخل کاسه‌ای گود ریخته و با همزن دستی آنقدر هم می‌زنیم تا مواد یکدست شوند. مخلوط آرد و بهبوددهنده را یکجا به مواد اضافه می‌کنیم و با چرخ خمیرزن همزن یا با دست مواد را مخلوط می‌کنیم.

3. سپس خمیر را چانه کرده داخل کاسه را آردپاشی می‌کنیم و گلوله خمیر را داخل کاسه قرار می‌دهیم، روی آن را پوشانده و به مدت 15 دقیقه روی میز کار استراحت می‌دهیم. در این مرحله خمیر را به شکل به علاه برش داده، هر طرف از آن را با وردنه کمی باز می‌کنیم. کره را به شکل مستطیل درآورده، وسط خمیر قرار می‌دهیم و چهار طرف خمیر را روی آن بر می‌گردانیم؛ سپس با وردنه خیلی آرام خمیر را به شکل مستطیل باز می‌کنیم. حرکت وردنه در این مرحله باید به شکل بالا وپایین باشد. به هیچ عنوان چپ و راست وردنه نمی‌کشیم.

4. خمیر را به شکل سه لایه روی هم تا زده، داخل سینی می‌گذاریم و روی آن را یک حوله خیس پهن می‌کنیم و به مدت 30 دقیقه داخل یخچال قرار می‌دهیم. خمیر را از یخچال خارج کرده و دوباره به شکل مستطیلی باز می‌کنیم و این بار پنج لایه تا می‌زنیم و 20 دقیقه داخل یخچال استراحت می‌دهیم. دوباره حرکت پنج لا تا زدن را تکرار می‌کنیم و 20 دقیقه دیگر نیز استراحت می‌دهیم.

5. در مرحله آخر که خمیر را باز کردیم سه لا تا می‌زنیم و10 دقیقه دیگر در یخچال استراحت می‌دهیم. به این شکل ما کلا خمیر را شانزده بار تا کرده‌ایم.

6. حالا خمیر را خیلی نازک به قطر 3 میلی‌متر باز کرده، مواد میانی را با هم مخلوط می‌کنیم و  روی یک طرف خمیر با پالت کمی از مواد پخش کرده، خمیر را لوله می‌کنیم، به شکل رولت بریده در سینی چرب شده می‌چینیم و روی آنها را به تخم‌مرغ زده شده آغشته می‌کنیم و دارچین می‌پاشیم و سینی را روی پنجره وسط فر که از قبل با دمای 180 درجه سانتی‌گراد گرم کرده‌ایم قرار داده، می‌پزیم.

ارسال نظر