header
متن مورد نظر

شرایط ثبت نام نوروزی عتبات عالیات سال 95

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

شرایط ثبت نام نوروزی عتبات عالیات سال 95

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت گفت: پیش ثبت نام سفرهای نوروزی عتبات عالیات از ساعت 9 صبح امروز آغاز شده و تا 27 بهمن ماه ادامه دارد.

محسن نظافتی مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت درباره پیش ثبت نام عتبات عالیات اظهار کرد: پیش ثبت نام سفرهای نوروزی از ساعت 9 صبح روز سه شنبه  بیستم بهمن ماه آغاز شده و تا ساعت 16 روز سه شنبه 27 بهمن ماه ادامه خواهد داشت، در واقع متقاضیان با مراجعه به آدرس  www.atabat.haj.ir می‌توانند نام نویسی کرده و کد رهگیری دریافت کنند.

وی در ادامه با بیان این مطلب که  روز پنج شنبه 29 بهمن ماه قرعه کشی میان متقاضیان انجام خواهد گرفت و نتیجه این قرعه کشی روز شنبه  اول اسفند ماه بر روی سامانه پیش ثبت نام عتبات عالیات قرار خواهد گرفت، افزود:  متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت مذکور از نتیجه و زمان ثبت نام قطعی در کاروان‌ها مطلع شود.

نظافتی بااشاره به این مطلب که بیش از 2 هزارو 200 مرکز زیارتی مجاز آماده ثبت نام سفرهای نوروزی عتبات عالیات هستند، گفت:  در واقع افراد به 7 اولویت تقسیم خواهند شد و به متقاضیان زمان داده می‌شود که که در چه ساعت و در چه تاریخی برای ثبت نام قطعی به سایت مراجعه کنند.

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت به مدارک مورد نیاز اشاره کرد و گفت: برای پش ثبت نام تنها کد ملی و شماره تلفن برای ارسال پیامک  نیاز است، به طوری که یک نفر به عنوان سر گروه خود را به سایت معرفی می‌کند و در واقع کد ملی سایر افراد را درج خواهد کرد، این در حالی است که برای اصل ثبت نام پرداخت هزینه، گذرنامه، دوقطعه عکس و کارت ملی  نیازمند است.

وی ادامه به هزینه‌ عتبات عالیات اشاره کرد و گفت: هزینه سفرهای عتبات عالیات طی 7 سال گذشته تنها با افزایش 10 درصدی رو‌به رو شده‌ است، در واقع هزینه ارزی بوده که با افزایش قیمت روبه رو می‌شود. با این وجود  هزینه اعزام زائران از سوی سازمان بسیار کمتر از این بود که فرد به صورت انفرادی به برای زیارت به کربلا می‎رود، است. به طوری که هزینه زائرای که به صورت انفرادی به کربلا می رود بیش از 2 و نیم میلیون تومان بوده، اما زائرانی که از طریق سازمان حج و زیارت اعزام می‌شود کمتر از یک میلیون و نیم پرداخت می کنند.

نظارتی اعزام سفرهای عتبات عالیات از طریق زمینی و  هوایی صورت خواهد گرفت، گفت: در واقع اعزام زائران از طریق زمینی بستگی به میزان اقامت در عراق دارد چرا که از 4 روز آغاز و تا 7 روز نیز ادامه دارد که هزینه های آنها نیز متفاوت است که 500 هزار تومان تا یک میلیون و 150 هزار تومان بوده است. همچنین هزینه سفرهای هوایی از یک میلیون و 100هزار تومان آغاز و تا یک میلیون و 700 هزار تومان ادامه دارد، قیمت به صورت کامل و شفاف در سایت درج شده است .

در واقع متقاضیان می‌توانند به یکی از دو روش ذیل نسبت به پیش ثبت نام عتبات عالیات اقدام کنند:

الف- پیش ثبت نام گروهی، از 1 تا 7 نفره (ثبت نام در این روش حداقل 1 نفر و حداکثر تا 7 نفر می باشد)
ب- پیش ثبت نام گروهی، فقط 35 نفره (ثبت نام در این روش می بایست حتماً 35 نفر کامل باشد)

توجه مهم: افرادی که مبادرت به ثبت نام 35 نفره می نمایند درصورتیکه تعدادی از آنها منصرف یا از آن گروه خارج شوند(گروه جدید تشکیل دهند) و عدد گروه به کمتر از 25 نفر تقلیل یابد؛ گروه اولیه حذف شده و در قرعه کشی شرکت داده نخواهد شد.

توجه: فقط 15درصد ظرفیت اعزام مختص اعزام های گروهی (گروههای 35 نفره) است، لذا پیشنهاد می شود برای آنکه از امکان بیشتری برای تشرف بهره مند شوید، در گروه‌های حداکثر تا 7 نفره ثبت نام فرمائید.

تذکرات مهم

1- هر گروه از يک سرگروه و افراد زیر گروه وی (همراهان) تشكيل مي‌شود كه لازم است مشخصات كامل سرگروه و اطلاعات اولیه همراهان(کد ملی ، نام و نام خانوادگی ، شماره شناسنامه ، تاریخ تولد) به صورت صحیح در فرم پيش ثبت‌نام سايت درج شود.

2- هر نفر  فقط یکبار و در يك گروه می تواند (بعنوان سرگروه يا همراه) پيش ثبت‌نام نمايد  و چنانچه به هر دلیلی هر یک از افراد پیش ثبت نام شده (سرگروه یا همراهان) پس  از ثبت نام و دریافت کد رهگیری، خواستار ثبت نام با گروه جدید یا جابجائی اسامی گروه خود باشد می تواند نسبت به ثبت نام مجدد اقدام و کد رهگیری جدید دریافت نماید که در این صورت  اطلاعات ثبت نامی در گروه قبلی حذف خواهد شد.

3- كدملي و مشخصات كلي متقاضیان تشرف با اطلاعات سازمان ثبت احوال تطبیق  و در صورت  مغايرت، اطلاعات موجود در پايگاه ثبت‌احوال کشور مبناي عمل خواهد بود، لذا در ثبت كد ملي دقت مضاعف به عمل آورید.

4- پس از اتمام مهلت پیش ثبت نام (سه شنبه 27 بهمن ماه) امکان تغییر نام و مشخصات افراد ثبت نام شده میسر نیست.

5- باتوجه به اعلام اسامی افراد پذیرفته شده جهت ثبت نام در کاروانها  از طریق سیستم ارسال پیام کوتاه، ثبت شماره تلفن همراه سرگروه (يا يكي از نزديكان وی) در فرم پيش ثبت‌نام الزامی است.

6- در صورتيكه تعداد افراد پيش ثبت‌نام شده از ظرفيت اعزام در ماه‌هاي اعلام شده در استان‌هاي مختلف بيشتر باشد، اولويت تشرف گروه‌ها براساس قرعه‌ تعيين و از طریق همین سایت  به آنها اعلام می گردد و افراد مازاد بر ظرفیت حذف خواهند شد.

7- قرعه کشی و اعزام  افراد پذیرفته شده از استان محل سكونت سرگروه (قید شده در سیستم) صورت خواهد گرفت. لذا، استان و شهر محل سكونت را با دقت از فهرست مربوطه انتخاب کنند.

8- تاريخ تولد افراد بايد به صورت كامل روز، ماه و سال (بصورت چهار رقمي) در فرم درج شود.

9- كدملي همه افراد ده رقمي بوده و بايد كليه ارقام (صفرهاي سمت چپ) آن بطور كامل در فرم ثبت شود.

10- پس از تكميل فرم و ثبت آن ، اطلاعات دريافتي جهت کنترل نمايش داده مي‌شود، اطلاعات نمايش داده شده را به دقت كنترل  و در صورت صحت، گزینه تأييد را انتخاب  و نسبت به قطعي نمودن پيش ثبت‌نام خود  اقدام کنندد. چنانچه اطلاعات نمايش داده شده صحيح نیست با انتخاب گزینه بازگشت و اصلاح مجدد نسبت به رفع مغایرتها اقدام کنند.

11- پس از قطعي کردن پيش ثبت‌نام، سیستم یک شماره رهگيري به گروه تخصيص می دهد كه متقاضیان بایستی اين شماره را يادداشت نموده و براي پیگیری های بعدی نزد خود نگهداري کنند.

12- داشتن گذرنامه با اعتبار حداقل 4 ماه از تاریخ اعزام ضروری است ضمناً فرزندان بالای 17 سال نیاز به گذرنامه مستقل دارند.

13- فقط افراد پذیرفته شده در قرعه کشی دارای الویت اعزام بوده و انتقال یا جایگزینی، میسر نیستند.

ارسال نظر