header
متن مورد نظر

راهنمای خرید لباس عید بچه های 0 تا 5 سال

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

راهنمای خرید لباس عید بچه

لباس خریدن برای بچه‌ها با لباس خریدن برای بزرگسالان تفاوت زیادی دارد. بچه‌ها مثل شما نیستند كه بتوانید هر لباس شیكی برای آن‌ها بخرید به هوای این‌كه حتما در آن راحت خواهند بود و تحملش می‌كنند. تحمل بچه‌ها به اندازه شما نیست به همین دلیل زیبایی لباس، آخرین فاكتور انتخاب آن است. قبل از این‌كه به زیبایی لباسی كه برای فرزندتان می‌خرید توجه كنید، باید نكات سلامت آن را درنظر بگیرید. راهنمای شهرزاد به شما كمك خواهد كرد.

صفر تا 6 ماه

به خاطر پوست حساس و لطیف بچه‌ها در این سن، باید به جنس لباس دقت كنید. لباس نوزادان باید حتما نخی باشد و ایجاد حساسیت نكند.

زیاد در بند قیمت پایین لباس نباشید. این تنها سنی است كه به دلیل سلامت كودك حتما باید برای بچه، لباس با جنس خوب بخرید. برای خرید لباس بچه خوب هم ناچارید هزینه بالایی بپردازید.

لباس نوزاد نباید دكمه، زیپ یا اضافاتی داشته باشد كه باعث آزار بچه شود. قبل از خرید راحتی، درزهای لباس را هم چك كنید. دكمه‌های لباس نوزاد باید چفتی و ظریف باشند.

لباس نوزاد باید به اندازه كافی دكمه داشته باشد تا بتوانید آن را به راحتی به تن او بپوشانید یا درآورید. لباس‌هایی كه جلوی آن‌ها دكمه دارد بهتر از لباس‌هایی است كه دكمه آن‌ها پشت لباس است.

لباس نوزاد نباید به تن او بچسبد. لباس چسبان یا شلوار تنگ، نوزاد را اذیت می‌كند. یقه، كشباف‌‌های سردست یا مچ پای نوزاد نباید تنگ باشد.

لباس نوزاد را مناسب فصل انتخاب كنید. لباس گرم بچه را مریض خواهد كرد. پزشكان می‌گویند لباس نوزاد باید فقط یك لایه از لباسی كه شما می‌پوشید بیشتر باشد. بهتر است حتما به نوزاد زیرپوش بپوشانید تا هم گرم بماند و هم دكمه لباس رویی، او را آزار ندهد.

اگر فرزند اول‌تان است و هنوز در آغوش گرفتن نوزاد برای‌تان سخت است، بهتر است بادی یا لباس‌هایی را انتخاب كنید كه زیر آنها دكمه داشته باشد تا با بغل كردن، لباس نوزاد به هم نریزید.

برای این فصل باید برای نوزاد یك لباس زیر نیمه گرم و یك لباس روی گرم انتخاب كنید. به یك پتو كه نوزاد را موقع بیرون بردن در آن بپیچید هم نیاز دارید. كلاه را فراموش نكنید. در روزهای نوروز هنوز سرما وجود دارد.

6 ما تا یک سال

شیرینی كودك شما در این سن به اوج می‌رسد. بچه‌ها در این سن تازه یاد گرفته‌اند بخندند و خودشان را برای شما مامان و باباها لوس كنند. با انتخاب لباس مناسب می‌توانید از زیبایی فرزندتان لذت ببرید.

بچه در این سن می‌تواند شیطانی كند. دست و پایش را تكان دهد و چهاردست و پا برود. به همین دلیل برای او باید لباس راحت بخرید. لباسی كه به اندازه كافی گشاد باشد تا كودك در آن مشكلی با تكان‌خوردن نداشته باشد. سعی كنید شلوار یا دامن كودك شما به جای دكمه و كمر، كش داشته باشد تا بچه در آن راحت باشد.

بچه‌ها در این سن به غذا خوردن می‌افتند و معمولا لباس‌های‌شان را كثیف می‌كنند. جنس‌هایی را انتخاب كنید كه به راحتی در ماشین لباسشویی شسته می‌شوند و لكه بری آن‌ها آسان است. باید رنگ لباس رویی را طوری انتخاب كنید كه زیاد كثیفی را نشان ندهد. اگر قرار است كودك غذا بخورد حتما روی لباس پیشبند ببندید.

بچه‌ها در این سن به چهاردست و پا راه رفتن می‌افتند. به همین دلیل لباس‌هایی برای آنها انتخاب كنید تا روی زانوهای‌شان پوشیده باشد و در عین حال زبر نباشد تا پای بچه موقع حركت آسیب نبیند.

در این سن كودكان به رنگ‌های شاد مثل قرمز واكنش نشان می‌دهند. زیاد در قید و بند این‌كه رنگ به او می‌آید یا نه نباشید. سعی كنید رنگ لباس بچه شاد و طرح‌های رنگی داشته باشد.

یک تا 2 سال

بچه‌ها در این سن دیگر راه افتاده‌اند. برای خرید لباس برای آنها باید به این موضوعات توجه كنید.

بچه‌ها در این سن معمولا لباس‌های‌شان را كثیف می‌كنند. بنابراین بهتر است لباس‌های گران مهمانی را فقط در موارد خاص تن او كنید و برای مناسبت‌های معمولی از لباس با رنگ‌هایی استفاده كنید كه دیرتر كثیف می‌شوند. بچه‌ها حتی ممكن است زمین بخورند و لباس‌های‌شان را پاره كنند. بنابر این اشكالی ندارد اگر از لباس‌های ارزان قیمت‌تر برای این سن استفاده كنید.

رشد بچه‌ها در این سن خیلی زیاد است. بهتر است لباس‌هایی انتخاب كنید كه با استفاده از بند یا سگك قابلیت تغییر اندازه داشته باشد. لباس سرهمی یا سارافون بهترین لباس برای این سن است. هم اندازه آن تنظیم می‌شود و هم به راحتی از تن بچه در نمی‌آید و به هم نمی‌خورد.

بچه‌ها از لباس‌هایی كه تكه‌های خاص مثل دكمه‌های رنگی یا تكه‌دوزی‌های برجسته دارند، بیشتر خوش‌شان می‌آید. آن‌ها برای او، مهم‌تر از مدل لباس هستند. باید در لباس نكته‌ای باشد كه بچه‌ها دوست داشته باشند آن را كشف كنند.

2 تا 5 سال

بچه‌ها در این سن لباس‌های‌شان را می‌شناسند و به آن واكنش نشان می‌دهند. بهتر است در انتخاب لباس برای بچه‌ها در این سن از خود آن‌ها كمك بگیرید.

خیلی از بچه‌ها دوست دارند خودشان لباس‌های‌شان را بپوشند و درآورند. بهتر است به آن‌ها اجازه این كار را بدهید تا حس مستقل بودن و اعتماد به نفس پیدا كنند.

همینطور كه كودك بزرگ‌تر می‌شود می‌توانید لباس سخت‌تری برای او انتخاب كنید تا برای پوشیدن آن شوق و ذوق داشته باشد. مثلا لباس‌هایی كه دكمه یا زیپ دارند برای بچه بخرید و اجازه دهید خودش آن را ببندد.

لباس‌های رنگی در این سن هم بین بچه‌ها طرفدار دارند. می‌توانید اجازه دهید بچه‌ها در این سن خودشان لباس‌شان را انتخاب كنند. البته بچه‌ها توانایی تشخیص لباس خوب و بد را ندارند. می‌توانید بین چند لباسی كه در مغازه هست 2، 3 تا از آن را انتخاب كنید و انتخاب نهایی را به‌عهده كودك بگذارید.

مخصوصا شلوار بچه‌ها در این سن نباید رنگ روشنی داشته باشد. چون بچه‌ها بازی می‌كنند و بعد از هر بار پوشاندن شلوار به او مجبورید لباسش را بشویید.

5 سال به بالا

بچه‌های 5 ساله و بزرگ‌تر در واقع دیگر بچه نیستند. آدم بزرگ‌های كوچولویی هستند كه می‌توانند خودشان برای چیزهای مختلفی از جمله لباس‌پوشیدن تصمیم بگیرند. انتخاب سلامت و جنس لباس را خودتان به عده بگیرید اما انتخاب طرح و رنگ را به‌عهده كودك بگذارید.

شاید سلیقه شما با سلیقه كودك‌تان یكی نباشد. نباید نظر خود را به كودك تحمیل كنید چون در این صورت همیشه با پوشاندن آن لباس به بچه مشكل خواهید داشت. بگذارید كودك خودش رنگ و مدل لباسش را انتخاب كند. اگر با آن موافق نیستید می‌توانید برای او دلایل‌تان را توضیح دهید.

بچه‌ها در این سن دوست دارند شبیه پدر و مادرهای‌شان لباس بپوشند. می‌توانید برای مهمانی بردن آنها از این لباس‌ها استفاده كنید.

لباس‌هایی برای این سن انتخاب كنید كه كودك بتواند به تنهایی آن را بپوشد و از تن درآورد.

می‌توانید برای خرید لباس برای این سن كمتر به جنس لباس توجه كنید. لباس‌هایی كه كمی پلاستیك دارند هم پوست كودك شما را اذیت نخواهد كرد. فقط باید حتما زیر لباس‌هایش یك زیرپوش نخی یا پنبه‌ای به او بپوشانید.

بهتر است لباس كودك شما، مخصوصا لباس‌های بازی، جیب زیاد داشته باشد. بچه‌ها دوست دارند وسیله‌های‌شان را با خودشان این‌ور و آن‌ور ببرند. برای دختر كوچولوها هم یك كیف دستی بخرید تا بتواند وسایلش را در آن بگذارد.

همراه های همیشگی

اگر عید هنوز سرد بود، بچه‌های كوچك‌تر برای بیرون رفتن به كلاه نیاز دارند. البته كلاه‌های بافتنی مخصوص زمستان هستند. یك كلاه پارچه‌ای برای این فصل از همه مناسب‌تر است. اگر فرزند شما راحت سرما می‌خورد یك شال نخی هم به لباس‌های او اضافه كنید. هم لباس‌های كودك زیباتر می‌شود و امكان هماهنگ كردن بیشتری خواهید داشت هم گرم می‌ماند. یكی از مهم‌ترین بخش‌های لباس بچه، جوراب‌های اوست. جوراب كودك باید نخی باشد تا حساسیت ایجاد نكند. به اندازه جوراب هم باید دقت كنید. اگر جوراب گشاد باشد در كفش جابه‌جا می‌شود و كودك را آزار خواهد داد و اگر فرزندتان دختر است و دامن می‌پوشد بهتر است به جای جوراب از جوراب‌شلواری استفاده كنید؛ هم زیباتر است و هم دخترتان گرم‌تر می‌ماند. ساق هم برای همراهی با دامن انتخاب خوبی است. یادتان باشد، یك گل‌سر زیبا، قشنگی و هماهنگی لباس دختربچه‌ها را چند برابر خواهد كرد. قیمت گل‌سر زیاد نیست. می‌توانید به راحتی چند گل‌سر زیبا برای دخترتان بخرید و با لباس‌های مختلف به موهایش بزنید. معمولا دختربچه‌ها از زیورآلات خوش‌شان می‌آید. می‌توانید چند نمونه از آن‌ها را به سلیقه خود كودك بخرید تا بتواند با لباس‌هایش همراه كند.

لباس‌های مناسب خواب

غیر از لباسی كه برای بیرون بردن كودك می‌خرید باید برای لباسی كه در خانه و موقع خواب می‌پوشد هم فكر كنید. لباس خواب كودك باید حتما جنسی نخی داشته باشد تا بچه در آن راحت بخوابد و عرق نكند. بهتر است این لباس‌ها رنگ روشن داشته باشند تا به محض كثیف شدن خودش را نشان دهد و شما را یاد شستن آن بیندازد. اما لباسی كه كودك موقع برگشتن به خانه و موقع بازی تن می‌كند بهتر است كمی شادتر و رنگی‌تر باشد. این لباس‌ها در عین حال باید خیلی راحت باشند و اگر فرزند شما نوزاد نیست، تا جایی كه ممكن است باید لباسی كه برایش می‌خرید دكمه نداشته باشد. شلوارهایی كه كمر آنها كش است برای لباس خانه مناسب‌ترین شلوارها هستند.

پاپوش‌هایی برای نوروز

انتخاب كفش برای بچه‌ها كار راحتی نیست. بچه‌ها به راحتی نمی‌فهمند چه كفشی اندازه پای آن‌هاست و چه كفشی نیست. این وظیفه شماست كه تشخیص دهید چه كفشی برای فرزندتان مناسب است.

برای نوزادان: نوزادان راه نمی‌روند بنابراین كفش برای آن‌ها فقط نقش گرم نگهدارنده پا و زیباتر كردن لباس آن‌ها را دارد. معمولا ین كفش‌ها پارچه‌ای هستند و اندازه مناسب آنها را به راحتی می‌توانید حدس بزنید. بهتر است كفشی كه از پای نوزاد كمی بزرگتر است انتخاب كنید تا وقتی به راه رفتن نیفتاده بتوانید از آن استفاده كنید. حتی اگر تیپ و قیافه خیلی برای‌تان مهم نیست، می‌توانید به جای كفش، یك جوراب ضخیم پای آنها كنید.

وقتی كودك نوپا است: انتخاب كفش در این مرحله خیلی مهم است. درست است كه كودك به راه رفتن افتاده اما استخوان‌های پای او نرم است. باید كفش مناسبی برای این سن كودك بخرید تا پای او آسیب نبیند. بهتر است این كفش‌ها كمی ساق داشته و از نظر پزشكی تائید شده باشند.

برای خردسالان: وقتی كودك به سنی می‌رسد كه می‌تواند كفش‌اش را انتخاب كند درست مثل انتخاب لباس باید به او حق انتخاب دهید و بگذارید خودش كفش‌اش را انتخاب كند. اگر كودك شما دوست دارد خودش كفش‌هایش را بپوشد بهتر است برای او كفش چسبی بخرید نه بندی. بستن بند كفش برای بچه‌ها كار سختی است. مخصوصا اگر كودك مدرسه می‌رود باید بتواند تنهایی كفش‌اش را بپوشد چون شما در مدرسه نیستید و اگر فرزندتان كفش‌اش را از پا درآورد با پوشیدن دوباره آن مشكل خواهد داشت.

اندازه درست كفش: وقتی كودك كفش را پوشید از او بخواهید راه برود و بپرسید در كفش راحت هست یا نه. معمولا تشخیص این راحتی برای بچه‌های كوچك، سخت است. می‌توانید 2 اندازه از یك كفش را پای بچه كنید و از او بخواهید این دو را با هم مقایسه كند. یك راه دیگر كه بیشتر والدین آن را ترجیح می‌دهند لمس انگشتان پای كودك در كفش است. بعد از این‌كه كودك كفش را پوشید با انگشتان‌تان از روی كفش پنجه پای كودك را لمس كنید و از او بخواهد انگشتان پایش را تكان دهد. پنجه پای كودك در كفش باید به راحتی حركت كند. برای تشخیص گشادی كفش باید انگشت‌تان را از پشت وارد كفش كنید. اگر به راحتی انگشت وارد كفش شد، یعنی كفش برای كودك شما بزرگ است. فراموش نكنید كه كفش كودك باید حتما سبك و انعطاف پذیر باشد.

ارسال نظر