header
متن مورد نظر

تغذیه خوب و سالم کودکان در ایام نوروز 95

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

تغذیه خوب و سالم کودکان در ایام نوروز 95

بچه‌ها عاشق شیرینی‌، شكلات ‌و آجیل‌های جور واجوری هستند كه در ایام عید همه جا به آن‌ها تعارف می‌شود اما یكی از اتفاقاتی كه خیلی از والدین شاهد آن هستند، زیاده‌روی بچه‌ها در مصرف این خوردنی‌های خوشمزه است، تا جایی كه باعث دردسرهای كوچك و بزرگ زیادی برای بزرگ‌ترها در ایام نوروز می‌شود. برای اینكه فرزند شما بهترین تغذیه را در ایام عید داشته باشد، توصیه می‌كنیم این توصیه‌ها را تا آخر بخوانید.

خوب‌ و بدهای غذایی را بشناسید

اگر نظم غذایی كودكان را همانند روزهای غیرتعطیل حفظ كنید مهم‌ترین گام را در حفظ سلامت تغذیه آن‌ها در ایام نوروز برداشته‌اید. حالا وقت آن می‌رسد كه از بین خوردنی‌های نوروزی بهترین‌ها و سالم‌ترین‌ها را برای فرزند دلبندتان انتخاب كنید.
به‌عنوان یك اصل این نكته را درنظر داشته باشید كه هیچ نوع خوراكی را نباید به‌طور كامل برای فرزندتان ممنوع كنید بلكه بهتر است اگر چند نوع خوردنی را برای كودك‌تان مضر می‌دانید، مصرف آن را محدود كنید. ممنوع كردن كامل یك ماده خوراكی برای بچه‌ها باعث اشتیاق و حرص بیشتر آن‌ها به خوردن می‌شود و نتیجه معكوس خواهید گرفت.

چگونه به كودك غذا بدهیم؟

بچه‌ها در تعطیلات عید برنامه روزانه مشخص و منظمی ندارند، ‌یعنی به‌اصطلاح نه‌خواب‌شان سر جایش است، نه خوراك‌شان. همین موضوع باعث بدغذایی و چاقی آن‌ها در این ایام می‌شود. برای اینكه مراقب تغذیه كودك‌تان در این ایام باشید، قبل از هر چیز باید برنامه روزانه او را منظم كنید. برای این كار:
برنامه صبحانه را حفظ كنید. البته ابتدا باید ترتیبی بدهید كه فرزندتان صبح‌ها خیلی دیرتر از معمول بیدار نشود.
صبحانه كاملی به كودك‌تان بدهید. به این ترتیب او تا ظهر سیر می‌ماند و به‌دنبال سیر كردن خودش با هله هوله نمی‌رود.
وعده‌های دیگر غذایی را هم سر موقع به كودك بدهید. این وعده‌ها شامل ناهار، یك عصرانه سبك و شام هستند.

تغذیه خوب و سالم کودکان در ایام نوروز 95

كودك شما هم عاشق پاستیل است؟

پاستیل‌های جدید كه این روزها در شكل‌ها و رنگ‌های مختلف در بازار پیدا می‌شوند، نه‌تنها برای بچه‌ها بلكه برای بزرگ‌ترها هم وسوسه‌انگیزند! برای همین است كه راه‌شان را به سمت میزهای پذیرایی ما باز كرده‌اند. اما بد نیست بدانید همین رنگ‌های جذاب و وسوسه‌انگیز همگی رنگ‌های مصنوعی افزودنی هستند و باعث ایجاد حساسیت و بی‌قراری در بچه‌ها می‌شوند. ضمن اینكه مشكل همیشگی خوراكی‌های شیرین و دشمنی‌آنها با دندان باز هم سر جایش باقی است. بنابر این پاستیل هم از آن دست خوراكی‌هایی است كه باید مصرفش برای بچه‌ها تا حد امكان محدود شود.

با چیپس و پفك چه كنیم؟

همین كه در ماشین نشستید و قصد مسافرت كردید، دل‌تان می‌خواهد شروع كنید به خوردن! بچه‌ها هم از این قاعده مستثنا نیستند. بنابر‌این یك ساعت بعد از شروع مسافرت می‌بینید كه همه خانواده در حال خوردن چیپس، پفك و اسنك‌های شور و تند دیگری‌ هستند كه با خود به‌عنوان آذوقه و تنقلات مسافرت برداشته‌اند اما دست‌ نگهدارید! دور این خوراكی‌های خطرناك را خط بكشید. خوردن چیپس، پفك و اسنك‌های شور دیگر علاوه بر آن‌كه به‌شدت باعث چاقی كودكان می‌شود، باعث می‌شود تا آن‌ها در آینده دچار خطرات زیادی از جمله بیماری دیابت و فشار خون شوند. پس بهتر است برای طول راه با خودتان خشكبار، میوه و آجیل خام بردارید.

تغذیه خوب و سالم کودکان در ایام نوروز 95

آجیل خوب چه شكلی است؟

یكی از خوردنی‌های بسیار محبوب بچه‌ها در ایام عید، آجیل است. متاسفانه اغلب آجیل‌های عید آجیل بوداده و شور هستند؛ درحالی‌كه آجیل خام و بونداده چه برای بچه‌ها چه برای بزرگ‌ترها گزینه بسیار مناسب‌تری است. بنابر‌این سعی كنید بیشتر آجیل خام برای فرزندتان تهیه كنید و مغزهای مفیدی مانند پسته، بادام، گردو و فندق را به شكل خام به كودك‌تان تعارف كنید. شما می‌توانید خشكبار مفید دیگر مثل برگه میوه‌ها، میوه‌های خشك مانند انجیر، توت، نخودچی و كشمش را هم به مغزها اضافه كنید.
همچنین بهتر است آجیلی كه به فرزندتان می‌دهید، بدون تخمه باشد. مصرف زیاد تخمه برای بچه‌ها باعث مشكلات گوارشی مانند دل درد، نفخ شكم و یبوست می‌شود. به‌ویژه آنكه بچه‌های كوچك‌تر بنا به یك عادت نادرست و به دلیل اینكه نمی‌توانند پوست تخمه را بگیرند آن را با پوست می‌خورند و همین، وضع را بدتر می‌كند.

با شیرینی چه كنیم؟

اصولا چون بچه‌ها عاشق شیرینی هستند توقع این‌كه از خوردن آن دست بكشند، انتظار بیهوده‌ای است. به جای این كار، شما باید سعی كنید شیرینی‌های سالم‌تری را در دسترس كودكان قرار دهید. برای این منظور یكی از بهترین راه‌ها این است كه شیرینی عید را خودتان در منزل تهیه كنید. به این ترتیب می‌توانید از روغن‌های سالم‌تر، شكر كمتر و مواداولیه مرغوب‌تر استفاده كنید. در ضمن مصرف میوه‌ها و لبنیات نباید در تعطیلات عید از برنامه غذایی كودكان حذف شود. شما می‌توانید از علاقه فرزندتان به شیرینی استفاده كرده و به او بگویید اگر یك سیب بخورد به او اجازه می‌دهید كه شیرینی هم بخورد یا شیرینی‌ها را به میزان متعادل همراه با شیر به آن‌ها تعارف كنید. همچنین یادتان نرود كه تعطیلات عید و دیر خوابیدن بچه‌ها بهانه موجهی برای مسواك نزدن آن‌ها نیست؛ پس مسواك را فراموش نكنید.

شكلات، بله یا نه؟

شكلات هم در بین خوراكی‌های عید از پرطرفدارهاست اما متاسفانه سالم نیست. مصرف بیش از حد شكلات به‌دلیل كافئین موجود در آن باعث بی‌قراری كودكان می‌شود. چربی زیاد شكلات كودكان را چاق می‌كند و مصرف زیاد آن موجب پوسیدگی دندان بچه‌ها می‌شود. بنابر این شكلات یكی از خوردنی‌هایی است كه باید مصرف آن را برای كودكان محدود كنید.

تغذیه خوب و سالم کودکان در ایام نوروز 95

شام تعطیلات نوروز

صرف شام در بیرون از منزل، یكی از تفریحات خانوادگی و فامیلی در روزهای تعطیل و به‌ویژه در سفر است. معمولا هم در چنین مواقعی خانواده‌ها سر از فست‌فود فروشی‌ها در می‌آورند اما فست‌فودها هم از آن غذاهایی هستند كه فقط هر‌از گاهی و آن هم با بعضی شرط و شروط خوردن‌شان برای بچه‌ها مجاز است. اصولا دادن نوشابه، سیب‌زمینی سرخ كرده و فست فود به بچه‌های زیر 3 سال ممنوع است. برای بچه‌های بزرگ‌تر هم بهتر است مصرف نوشابه‌های گازدار را ممنوع كنید‌ زیرا این نوشابه‌ها به‌دلیل داشتن كافئین، رنگ و مواد نگهدارنده باعث بی‌قراری و ایجاد آلرژی در كودكان می‌شوند. از طرف دیگر، قند بیش‌از‌حد‌ی كه در این نوشابه‌ها وجود دارد زمینه چاقی كودكان را بیش از پیش فراهم می‌كند. بنابر‌این سعی كنید موارد سر زدن به فست‌فود فروشی‌ها را كم كنید. در ضمن در خود این مكان‌ها هم می‌توانید غذاهای نسبتا سالم‌تر را انتخاب كنید. مثلا غذاهای كباب‌شده سالم‌تر از پیتزا و غذاهای سرخ‌شده و سوخاری هستند.

ارسال نظر