header
متن مورد نظر

سوالهای آزار دهنده در دید و بازدید عید نوروز 95

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

دید و بازدید عید نوروز 95

خیلی‌ها در تعطیلات عید فرار می‌كنند و می‌روند یك جایی. یك جای دور كه دست فك و فامیل به آنها نرسد. نه اینكه حال و حوصله عید دیدنی را نداشته باشند كه اتفاقا عیدها بهترین وقت برای دیدن فامیل‌های سالی یك بار است. این خیلی‌ها فرار می‌كنند چون اعصاب سوال‌های تكراری را ندارند. سوال‌هایی كه مثل آجیل و میوه و شیرینی، پای ثابت همه عید دیدنی‌های تمام نشدنی نوروز هستند.

سوال‌هایی كه صاف زندگی خصوصی‌شان را هدف گرفته‌اند و معمولا جز اینكه روی اعصاب بروند خاصیت دیگری ندارند. برای خلاصی از دست این سوال‌های روی اعصاب، نیازی به پناه بردن به شالیزارهای شمال نیست. گاهی می‌شود با یك برنامه‌ریزی درست و البته با كمی اعتماد به نفس از پس این آزمون سخت در روزهای اول سال برآمد و بقیه وقت را به جدا كردن پسته‌ها از توی ظرف آجیل گذراند و خوش بود. بسته جمع و جور نوروزی ما هم قرار است به شما برای مقابله با این سوال‌های آزار‌دهنده كمك كند.

امسال دیگه ایشالا میری خونه بخت؟

چی نگیم: هرگز نگویید هنوز درسم تمام نشده و اول باید لیسانسم را بگیرم و این حرف ها! این شروع یك بازی دوسر باخت است. با این جواب اجازه داده‌اید كه مهاجم، آمار تعداد واحدهای پاس كرده و نكرده‌تان را هم دربیاورد. این كار جز اینكه زمینه را برای بحث درباره چیستی و چرایی «اهمیت تحصیل در جامعه زنان» و «بالاتر بودن مهریه یك دختر تحصیلكرده» باز كند هیچ خاصیت دیگری ندارد. تازه اگر طرف دست از سرتان بردارد و نخواهد درباره سوابق درخشان تحصیلی‌اش دو ساعت برای‌تان روضه بخواند.

چی بگیم: كلمه طلایی این است: «ایشالا» بدون توضیح اضافه. همین را بگویید و شروع كنید به پیامک بازی. اینجوری ‌مهمان‌ها هم از اعتماد به نفس شما گیج می‌شوند و هم فضولی‌شان گل می‌كند كه آن مرد خوشبخت چه كسی می‌تواند باشد.

پلن B: ممكن است كسی بین ‌مهمان‌ها باشد كه شما را برای آقازاده‌اش زیر سر دارد. اینجور وقت‌ها گفتن «ایشالا» ممكن است به یك جنگ سرد خانوادگی تبدیل شود. اگر چنین حدسی می‌زنید، سریع یك كم خودتان را خجالت‌زده نشان دهید و بپیچانید.

چرا بچه‌دار نمی‌شین شماها؟

چی نگیم: فقط ساده‌ها در جواب این سوال شروع می‌كنند درباره مسئولیت سنگین بچه داشتن و قیمت پوشك و شیرخشك حرف زدن! بشر مدت‌هاست برای اینجور توجیح‌ها جواب پیدا كرده. بهانه‌های كلیشه‌ای جواب‌های دندان‌شكن كلیشه‌ای دارند.

چی بگیم: «داریم با آرمین دربارش حرف می‌زنیم و براش برنامه می‌ریزیم.» این جوری برای مدتی از دست این سوال راحت شده‌اید. بالاخره همه مجبورند مدتی صبر كنند تا نتیجه برنامه‌ریزی شما را ببینند!

پلن B: ممكن است این كوپن را چند بار دیگر هم سوزانده باشید. اینجور وقت‌ها باید از بیخ و بن بزنید زیر همه چیز. بگویید اصلا فعلا نمی‌خواهیم به بچه‌دار شدن فكر كنیم. البته حواس‌تان باشد ‌آش را آنقدری شور نكنید كه همه فكر كنند خدای ناكرده مشكلی دارید. روی «فعلا» تاكید كنید. سعی كنید لحن‌تان جوری نرم و دوپهلو باشد كه اگر سال دیگر بچه بغل رفتید خانه فك و فامیل همه به خاطر سخنرانی‌های امسال مسخره‌تان نكنند.

وای پوستت چقدر خراب شده

چی نگیم: هرگز تایید نكنید. نگویید «وای جداً؟» اگر قافیه را ببازید باید قید خوراكی‌های ‌مهمانی را به كلی بزنید. خداحافظ باقلوا! بعد هم تا آخر تعطیلات صبح و بعد از ظهرتان به ور رفتن با صورت‌تان جلوی آینه می‌گذرد.

چی بگیم: اعتماد به نفس داشته باشید. شروع كنید همین طوری بداهه درباره انواع پوست‌های چرب و خشك و ویژگی‌های‌شان حرف بزنید. بگویید این طبیعت پوست شما است و قرار نیست به خاطرش اعصاب‌تان را خرد كنید.

پلن B: ممكن است گیر آدم سریشی افتاده باشید. از اینها كه تا از پوست‌تان نمونه‌برداری نكنند، ول كن نیستند. همیشه چند جمله خفن از توصیه‌های طب سنتی و خواص گیاهان دارویی برای پوست را توی ذهن‌تان داشته باشید و اینجور وقت‌ها خرجش كنید. اینجوری نمی‌گذارید بقیه برای‌تان نسخه بپیچند.

ما امسال هیچ كاری نكردیم

چی نگیم: شروع نكنید هی از دلاوری‌های‌تان در خانه تكانی امسال حرف زدن. كمردرد گرفتن به خاطر جابه‌جا كردن كتابخانه خیلی چیز قابل افتخاری نیست كه این قدر باذوق درباره‌اش حرف می‌زنید.

چی بگیم: این یك خاله زنكی بی‌خطر است. بهترین فرصت برای اینكه با صاحبخانه گرم بگیرید و صمیمی شوید. از تنبلی‌های خودتان هم بگویید؛ از اینكه به نظر شما هم خانه‌تكانی مصداق بارز همسرآزاری است!

پلن B: واقعا دنبال پلن B می‌گردید؟

تو عید هیچ جا بهتر از تهران نیست

چی نگیم: این جمله مقدمه‌ای است برای زیر و رو كشیدن سفرهای نوروزی شما. دلیلی ندارد وارد جزییات بشوید چون هر جمله‌ای درباره برنامه سفرتان بگویید آنها یك چیزی برایش دارند كه اعصاب‌تان را خرد كند.

چی بگیم: تایید كنید. شما هم گیر بدهید به شلوغی جاده‌های شمال و اینكه نمی‌فهمید چرا مردم باید برای یك شمال رفتن ۲۴ ساعت در ترافیك بمانند. بعد هم بگویید هنوز برنامه‌مان معلوم نیست.

پلن B: ممكن است كسی كه این عبارت را می‌گوید از برنامه سفر شما خبر داشته باشد. این جور وقت‌ها تنها راه خاتمه دادن به بحث، حرف زدن درباره مزایای یك سفر دسته جمعی در كنار خانواده است. اینكه، «مگه تو سال چند بار پیش میاد اینجوری بتونیم باهم مسافرت بریم.»

بهت ساخته‌ها، چاق شدی!

چی نگیم: نپرسید «چقدر». اجازه ندهید بقیه درباره هیكل شما در یك ‌مهمانی اظهار نظر كنند. سریع از كنار چنین سوال خطرناكی بگذرید.

چی بگیم: «از بس همدیگه‌رو دیر به دیر می‌بینیم یادت رفته‌ها! من ۱۵ ساله ۶۵ كیلو هستم» و بعد بحث را ببرید به سمت آفت‌های این گوشی‌های هوشمند و اینكه تكنولوژی باعث شده آدم‌ها كمتر همدیگر را از نزدیك ببینند. ظرف ۱۰دقیقه شما به چنان جای دوری از بحث پرت شده‌اید كه بعید است تا آخر ‌مهمانی كسی به فكر بازگشت بیفتد.

پلن B: ممكن است این جمله اینقدر روی اعصاب‌تان برود كه نتوانید در لحظه از خودتان دفاع كنید. بگویید برایش برنامه دارید و البته نمی‌خواهید تعطیلات‌تان را خراب كنید. بگویید: «بعد عید درستش می‌كنم» و تمام!

ما امسال می‌خوایم بریم مالدیو. . .

چی نگیم: ذوق زده نشوید. گوینده منتظر چنین موقیعتی است. اگر خودتان را مشتاق نشان بدهید تا آخر ‌مهمانی باید درباره هتل‌های مالدیو و اسپا و اهمیت حفاظت از پوست در مناطق ساحلی حرف بزنید.

چی بگیم: بهترین دفاع، حمله است. مثل یك منبع آگاه عمل كنید. بپرسید: «چند؟» و بعد درباره اینكه توی عید تورها خیلی گران می‌شوند كنفرانس بدهید. قیمت پایین‌تر بدهید. مهم نیست چقدر قیمت‌تان واقعی است… .

پلن B: اگر تجربه سفر خارجی دارید، این جا محل مناسبی برای مرور خاطرات شماست. از طبیعت باتومی بگویید و مرغ‌های ماهی‌خوار تنگه بسفر. . . .

ما به محمدرضامون اصلا شیرینی نمی‌دیم

چی نگیم: درباره بقیه برنامه‌های مراقبت از كودك فامیل محترم‌تان نپرسید. واقعا مهم نیست كه آنها با محمدرضا چطور رفتار می‌كنند. اعصاب‌تان را با این چیزها خرد نكنید. نگذارید كسی با این سوال‌ها در تربیت بچه‌تان دخالت كند.

چی بگیم: توضیح بدهید كه هر كسی روش خودش را برای تربیت بچه دارد و شما نمی‌خواهید زیادی مته به خشخاش بگذارید. شما هم كمی درباره عادت‌های خوب بچه‌تان حرف بزنید.

پلن B: كتاب‌های تربیت كودكی كه خوانده‌اید حالا به دردتان می‌خورند. چند تا از نظریات تربیت مادر كودك را بكشید بیرون و بریزید وسط؛ بقیه حساب كار می‌آید دست‌شان.

ارسال نظر