header
متن مورد نظر

طرز تهیه قطاب ویژه عید نوروز 95

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

طرز تهیه قطاب

مواد اولیه :

برای ۵ نفر
پودر قند ۱قاشق مرباخوری
زرده تخم مرغ ۲عدد
كره ۱۰۰گرم (یا روغن جامد)
شیر  نصف پیمانه
بیكینگ پودر ۱قاشق چایخوری
آرد به میزان لازم

 مواد وسط قطاب :

بادام ۵۰گرم (پودرشده یا پودر پسته)
گردو ۵۰گرم (پودر)
گلاب به میزان لازم
هل به میزان لازم (پودر)
دارچین به میزان لازم
روغن به میزان لازم

طرز تهیه

ابتدا زرده تخم‌مرغ و كره را با همزن زده، سپس پودر قند، هل و شیر را اضافه می‌‌كنیم. آرد را به تدریج به خورد مواد می‌‌دهیم. وقتی كه خمیر هنوز چسبنده است بیكینگ‌پودر را اضافه كرده، حالا كم‌كم آرد را افزوده تا خمیر به دست نچسبد.

خمیر را در دمای محیط دو ساعت زیر پوشش استراحت می‌دهیم. در این فاصله مواد میانی را آماده می‌كنیم. پودر بادام یا پسته، پودر قند و هل را در كاسه‌ای مخلوط می‌كنیم یا این‌که گردو، شکر و دارچین را مخلوط می‌‌كنیم.(از هر سه طعم به دلخواه می‌توانید استفاده کنید.) خمیر را با وردنه نازك پهن می‌كنیم و با دهانه لیوان به صورت دایره قالب می‌زنیم.

سپس از مواد یك قاشق چایخوری برداشته، وسط خمیر می‌ریزیم و دوباره خمیر را به روی مواد میانی آورده، جمع کرده و در دست گلوله می‌‌كنیم. دقت می‌‌كنیم که درز خمیر در هیچ کجای گلوله باز نباشد، روغن را در ظرفی روی حرارت داغ می‌‌نماییم، باید مقدار روغن به ارتفاع گلوله‌های قطاب باشد تا هنگام سرخ کردن قطاب در روغن غوطه‌ور گردد.

پس از این‌که رنگ قطاب طلایی شد آن را از روغن خارج کرده و در صافی قرار می‌‌دهیم تا روغن اضافه آن خارج شود، سپس در کاسه‌ای پودر قند و کمی پودر هل را مخلوط کرده و قطاب‌ها را در آن می‌غلتانیم.

نكات:

۱) میتوانید به جای شیر از همان میزان ماست هم استفاده كنید.

۲) قطاب ها را وقتی داغ هستند داخل پودر قند قرار ندهید و وقتی سرد شدند این كار را بكنید.

نوش جان

ارسال نظر