header
متن مورد نظر

استقبال از ماه رمضان 95 و ثواب آن

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

استقبال از ماه رمضان 95 و ثواب آن

میان تمام ماه های قمری دیدن هلال ماه رمضان و ماه شوال برای ما که می خواهیم روزه بگیریم از بقیه ماه ها پر اهمیت تر است. هیجان روزه داری ماه رمضان را همه ما از کودکی با عطر شیرین ربنا و اذان افطار، و حلوا و شله زرد مادر و مادربزرگ به یاد می آوریم. از آن جایی که در ماه رمضان سعی در تقرب به سوی خداوند رحمان داریم هر یک به نوعی سعی در استقبال هر چه بهتر از این ماه می کنیم. این چگونه چند سطری در باب استقبال از ماه رمضان و ثواب آن بیان می کند.

۱- همه ما من باب فضیلت ماه مبارک رمضان بسیار شنیده و خوانده ایم. به راحتی با مراجعه به انواع کتب ارتباط با خدا و مفاتیح که معمولا در خانه همه ما موجود است می توانیم مطالعه دوباره ای در این باب داشته باشیم؛ اما از آن جایی که ممکن است مشغله روزانه به ما مجال و حوصله این کار را ندهد چند نکته ای از کتاب گران سنگ مفاتیح الجنان را که در اعمال ماه شعبان آمده برایتان آورده ایم.

۲- از حضرت امام رضا (ع) منقول است که هر کس سه روز آخر ماه شعبان را روزه بگیرد و به ماه رمضان وصل کند؛ حق تعالی ثواب روزه دو ماه متوالی برای او بنویسد.

۳- ابوالصلت هروی روایت کرده است که در جمعه آخر ماه شعبان به خدمت حضرت امام رضا (ع) رفتم حضرت فرمود ای ابوالصلت اکثر ماه شعبان رفت و این جمعه آخر آن است پس در آنچه از این ماه مانده است تدارک و تلافی کن تقصیرهایی را که در ایام گذشته این ماه کرده ای و بر تو باد که روی آوری به آنچه نافع است برای تو. دعا و استغفار و تلاوت قرآن بسیار بکن و توبه کن به سوی خدا از گناهان خود تا آنکه چون ماه مبارک درآید خود را از برای خدا خالص گردانیده باشی. بر گردن خود امانت و حق کسی را مگذارف مگر آنکه آن را ادا کنی. در دل خود کینه کسی را مگذار مگر اینکه آن را بیرون کنی و گناهی را که می کرده ای مگر اینکه آن را ترک کنی.

۴- در پنهان و آشکار از خدا بترس و بر او توکل کن در امور خود و هر که بر خدا توکل کند خدا او را بس است و بسیار بخوان در بقیه ماه شعبان این دعا را:

اَلّلهُمَّ اِن لَم تَکُن غَفَرتَ لَنا فیما مَضی مِن شَعبانَ، فَاغفِرلَنا فیما بَقِیَ مِنهُ.

بار خدایا اگر ما را در گذشته از ماه شعبان نیامرزیده ای، در باقی مانده آن بیامرز ما را.

همانا حق تعالی در این ماه، برای حرمت ماه رمضان، بنده های بسیار از آتش جهنم آزاد می گرداند.

۵- شیخ از حارث بن مغیره نضری روایت کرده که حضرت امام صادق (ع) در شب آخر ماه شعبان و شب اول ماه رمضان دعایی می خواند با مبدا:

اَلّلهُمَّ اِنَّ هذَا الشَهرَ، المُبارَکَ الَّذی اُنزِلَ فیه القُرآنُ، وَ …

که به تفصیل در مفاتیح الجنان آمده است.

ارسال نظر