header
متن مورد نظر

تهیه نان فطیر ویژه سحری و افطاری رمضان 95

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

نان فطیر

زمان آماده سازی: ۱۸۰دقیقه

زمان پخت: ۳۰دقیقه

مناسب برای: ۶ تا ۸ نفر

مواد لازم:

آب گرم : نصف پیمانه

آرد : ۴ پیمانه

آب ولرم : ۲ پیمانه

نمک : یک قاشق چایخوری

شکر : ۱/۲-۱ قاشق چایخوری

پودر خمیر ترش : ۲ قاشق چایخوری

روغن مایع : یک قاشق سوپخوری

کنجد : مقدرای (برای تزیین)

گردو خرد شده : یک پیمانه

دارچین : ۲ قاشق سوپخوری

شکر : ۱/۲ پیمانه

طرز پخت و تهیه:

۱- آب گرم پودر خمیر ترش و یک قاشق چایخوری شکر را در ظرفی پلاستیکی بریزید و با هم مخلوط کنید. سپس در جای نسبتا گرمی به مدت پنج الی ۱۰ دقیقه قرار دهید تا پف کنید.

۲- شکر نمک و آب ولرم را همراه با یک پیمانه آرد مخلوط کنید به مایه اضافه و مخلوط کنید. ۱۰ دقیقه استراحت دهید. سپس روغن مایع را اضافه کنید.

۳- باقی مانده آرد را به تدریج اضافه کنید و خوب ورز دهید. در حدی که خمیر به دست نچسبد. توجه داشته باشید که اگر خمیر به دست چسبید کمی آرد و روغن مایع مازاد بر پیمانه های داده شده اضافه کنید تا چسبندگی از بین برود.

۴- در مقابل هر یک سوم پیمانه آرد مازاد یک قاشق سوپخوری روغن مایع اضافه کنید .خمیر را به مدت دو ساعت در جای نسبتا گرمی قرار دهید و روی خمیر را با پارچه تمیزی پوشانید تا زمانی که حجم آن دو برابر شود.

۵- فر را روی ۳۵۰ درجه فارنهایت روشن کنید تا گرم شود .گلوله هایی از خمیر درست کنید. روی سطح صافی مقداری آرد پاشیده یک گلوله را کمی با وردنه باز کنید. گردو دارچین و شکر را با هم مخلوط کرده و مقداری از مخلوط را وسط نان فطیر قرار داده لبه های نان را روی مخلوط بیاورید و سپس پهن کنید در سینی چرب شده قرار دهید و بگذارید ده دقیقه بماند.

۶- روی خمیر نان فطیر  را روغن بمالید و کنجد روی آن پاشید. سینی فر را به مدت بیست و پنج الی سی دقیقه در طبقه وسط فر قرار دهید تا فطیرها پخته شوند.

ارسال نظر